رفتن به مطلب
اخبار سایت
 • News ticker sample
 • News ticker sample
Added by نورنما

 • آشنایی با استاد عالی حوزه علمیه قم 

  حضرت آیت الله حیدر ضیائی 

  دامت برکاته

  استاد ضیائی.jpg

 • زندگی نامه
  استاد حیدر ضیایی معروف به ضیایی نوری در سال ۱۳۳۱ ه ش در روستایی به نام اوز از ییلات شهرستان نور مازندران متولد و از دوران کودکی جهت تحصیلات به شهر قم هجرت فرمودند دوران ۶ ساله ابتدایی را در شهر قم در خدمت خانواده ای از بستگان پدری گذرانده و دوران ۶ ساله متوسطه را در تهران سپری فرمودند و در سال ۱۳۵۱ از اخذ دیپلم ریاضی به خدمت سربازی رفته و بعد از گذراندن دوران دو ساله سربازی در سال ۱۳۵۳ به قم مشرف گردیدند و دروس حوزوی را در قم شروع کردند حدود هشت سال دوره سطح را به پایان رساندند و در درس خارج فقه و اصول شرکت کردند .
  و در یکدوره ۱۳ ساله درس خارج اصول حضرت آیه الله وحید خراسانی حفظه الله تعالی بهره برده و به همین مقدار در درس خارج فقه حضرت آیه الله مرحوم حاج شیخ جواد تبریزی رحمه الله علیه شرکت نمودند .
  و در کنار دروس فقه و اصول به فراگیری علوم عقلیه نیز مشغول گردیدند .
  کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و کشف المراد در شرح تجرید الاعتقاد و شرح منظومه مرحوم سبزواری را از اساتید معروف آنزمان فرا گرفته و از سال ۱۳۶۳ ه ش توفیق تشرف به محفل درس علامه ذوالفنون ایه الله حسن زاده آملی حفظه الله تعالی را پیدا کرده و یک دوره ۴ ساله کتاب اشارات را از ابتدا تا انتهی از محضر شریفشان استفاده برده ، مجلداتی از کتاب اسفار و شرح فصوص الحکم قیصری و بخشی از مصباح الانس را در روزهای پنج شنبه و جمعه و دروس هیئت و ریاضیات را از وجود شریف ایشان استفاده بردند .

  لکن در کنار این درس و بحثها آنچه که به عنوان بزرگترین دستاورد خود در حوزه علمیه قم میدانند این است که پس از چند سال آشنایی با ایه الله حسن زاده آملی حفظه الله تعالی و بهره گیری از مجالس درسی و بحثی ایشان یعنی از سال ۱۳۷۵ ه ش افتخار شاگردی سیر و سلوکی ایشان نصیب استاد گردید و منت عظیمی نصیب استاد ضیایی گردید.

  از زبان استاد ضیایی :
  منت عظیمی را بر این بنده نهادند و به عنوان راهنما و مرشد و پیری دلسوز با ارائه دستور العمل های متنوع هدایتگری معنوی اینجانب را به عهده گرفتند که همچنان ادامه دارد که به برکت این لطف و عنایت حضرت استاد تحولی شگرف را در خود شاهد بودم و هیچ نعمتی را برای خود بالاتر از این نعمت در زندگیم نمیبینم .

  و البته استاد ضیایی بر اساس ذوقی که بر علوم عقلی و عرفانی داشته و دارند سالهاست کتابهایی که مربوط به این رشته است را برای طالبین سعادت تدریس میفرمایند . و همچنان به تدریس آن کتابها نیز مشغول میباشند نظیر کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و شرح منظومه مرحوم سبزواری و شرح اشارات و هم اکنون نیز به تدریس اسفار مرحوم ملا صدرا در فلسفه و شرح فصوص الحکم در عرفان اشتغال دارند و در خدمت عزیزانی در حوزه علمیه میباشند .
  و در ایام تبلیغی هم به حسب وظیفه به سخنرانی و منبر میپردازند و با توجه به ذوقی که در این زمینه دارند سخنرانیهای متعددی را در هر دوره تبلیغی به عهده میگیرند و عمده ترین محل تبلیغی استاد در این سالها و پس از آشنایی با حضرت علامه حسن زاده آملی حفظه الله تعالی شهر آمل میباشد .
  لازم بذکر است استاد جزو برجسته ترین اساتید حکمت و فلسفه در حوزه علمیه می باشد و از جهت بیان و تنقیح مطالب بی نظیر می باشند

 • فرازهایی از زندگی پر از نور و برکت استاد الهی ایت الله ضیایی(دامت برکاته)
  بخش_اول

  استاد حیدر ضیایی معروف به ضیایی نوری در سال ۱۳۳۱ ه ش در روستایی به نام اوز از ییلات شهرستان نور مازندران متولد و از دوران کودکی جهت تحصیلات به شهر قم هجرت فرمودند دوران ۶ ساله ابتدایی را در شهر قم در خدمت خانواده ای از بستگان پدری گذرانده و دوران ۶ ساله متوسطه را در تهران سپری فرمودند و در سال ۱۳۵۱ از اخذ دیپلم ریاضی به خدمت سربازی رفته و بعد از گذراندن دوران دو ساله سربازی در سال ۱۳۵۳ به قم مشرف گردیدند و دروس حوزوی را در قم شروع کردند حدود هشت سال دوره سطح را به پایان رساندند و در درس خارج فقه و اصول شرکت کردند .
  و در یکدوره ۱۳ ساله درس خارج اصول حضرت آیه الله وحید خراسانی حفظه الله تعالی بهره برده و به همین مقدار در درس خارج فقه حضرت آیه الله مرحوم حاج شیخ جواد تبریزی رحمه الله علیه شرکت نمودند.
   

 • فرازهایی از زندگی مملو از حکمت استاد الهی ایت الله ضیایی (حفظه الله)
  بخش_دوم

  کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه و کشف المراد در شرح تجرید الاعتقاد و شرح منظومه مرحوم سبزواری را از اساتید معروف آن زمان فرا گرفته و از سال ۱۳۶۳ ه ش توفیق تشرف به محفل درس علامه ذوالفنون ایه الله حسن زاده آملی حفظه الله تعالی را پیدا کرده و یک دوره ۴ ساله کتاب اشارات را از ابتدا تا انتها از محضر شریف ایشان استفاده برده است.
  مجلداتی از کتاب اسفار و شرح فصوص الحکم قیصری و بخشی از مصباح الانس را در روزهای پنج شنبه و جمعه و دروس هیئت و ریاضیات را از وجود شریف ایشان بهره کامل برده اند.

 •  کتاب انسان_در_عرف_عرفان ، درس مورد تدریس استاد
  رساله ای پیرامون موضوع انسان در عرف عرفان از دیدگاه قرآن کریم و اخبار وسایط فیض الهی است که توسط استاد آیت الله حسن حسن زاده آملی در چهار فصل با عناوین در تعریف انسان، مراد از عرفان در موضوع رساله، تمثلات و القاءات سبوحی، اصول ایقانی تدوین شده است. نویسنده ارجمند این اثر را مانند سایر آثار عالمانه خویش، ساده و در خور همگان به رشته تحریر درآورده است.

  :herb:مراد از عرفان در موضوع رساله عرفان به توحید صمدی است عارف بالله است و همچنین عرفان اصیل انسان ساز، منطق وحی به نام قرآن کریم است و آنچه را که امامان معصوم(ع) در بیان این امر فرموده اند در واقع همه آنها تفسیر انفسی قرآن کریم اند.
  انسان را نیز در عرف منطق، حیوان ناطق تعریف کرده اند، اما انسان در عرف عرفان کسی است که لیاقت ها و قابلیت هایی دارد که چون به فضیلت برسند و او را متّصف به صفات ربوبی و محاسن اخلاق و محامد آداب کنند، او دیگر همان حیوان ناطق نیست؛ بلکه انسان واقعی حقیقی است.
  :rose:نویسنده برخی رویدادهای سلوک عرفان عملی خود را نیز در نیمه کتاب شرح داده و سپس در نیمه دیگر، اصول مستنبط از آنها و متفرّع بر آنها را بیان کرده است.
  مقدمه کتاب:
  تقدیم نامه علامه حسن زاده آملی به مقام معظم رهبری که در ابتدای کتاب انسان در عرف عرفان آمده است

  بسم الله الرحمن الرحیم

  الم تلک آیات الکتاب الحکیم هدی و رحمه للمحسنین

  با سلام و دعای خالصانه، و ارائه ارادات بی پیرایه جاودانه به حضور باهرالنور رهبرعظیم الشان کشور بزرگ جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله معظم،جناب خامنه‌ای کبیر (متع الله الاسلام و المسلمین بطول بقائه الشریف)، این اثر نمونه دوران را ا
  عنی، رساله انسان در عرف عرفان را به پاس تجلیل و تکریم و ابراز شادمانگی از نزول اجلال آن یگانه دوران در دارالاسلام و الایمان شهر هزار سنگر آمل مازندران، از جانب خودم و از جانب همه شهروندان بزرگوار این بلدطیب و خطه شهرستان آمل بلکه از جانب همه فرزانگان گرامی و گرانقدر استان مازندران، به پیشگاه مبارک آن ولی به حق که مصداق بارز رساله است با کمال ابتهاج و انبساط تقدیم می‌دارم و عزت و شوکت روز افزون آن قائد اسوه زمان را همواره از حقیقه الحقائق خداوند سبحان مسئلت دارم.

  یارب دعای خسته دلان مستجاب کن.

  20/3/1377 حسن حسن زاده آملی

  مقدمه کتاب انسان در عرف عرفان